07.02.2025
5 лютого 2025 р. кафедрою соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця було організовано воркшоп «Урбаністичний Харків: планування стійкого міського майбутнього» в рамках Міжнародного науково-практичного семінару «Interdisciplinary studies of urbanized spaces in the context of sustainable development concept» / «Міждисциплінарні дослідження урбанізованих просторів у контексті концепції стійкого розвитку». Воркшоп був проведений у рамках проєкту «Competence Aid For Ukraine (CAFU)» за підтримки Swedish Institute.
У роботі воркшопу взяли участь більше 30 учасників Захід об’єднав фахівців різних наукових напрямів, представників влади та бізнесу задля стійкого майбутнього міста Харків та Харківської області.
З вітальним словом до учасників воркшопу звернулися д. геогр. н., проф., завідувач кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Людмила НЄМЕЦЬ, заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації Марина ПАХОМОВА, к. держ. упр., проректор з науково-педагогічної роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Анатолій БАБІЧЕВ, д. геогр. н., проф., декан факультету геології, географії, рекреації і туризму Віліна ПЕРЕСАДЬКО.
В рамках воркшопу було проведено дві панельні дискусії. До першої панельної дискусії: «Стійкий розвиток як основа успішної відбудови міста» були залучені експерти: д. геогр. н., проф., завідувач кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Людмила НЄМЕЦЬ, співвласник виробництва печива та пряників «Волхов», кафе та фермерської крамниці «Сніданішна», а також міської кав’ярні та сувенірної лавки «ЛяТюШо» Михайло ЛАЗАРЄВ, к. геогр. н., доц., завідувач відділу краєзнавства КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Ірина СКРИЛЬ, к. геогр. н., доц., доцент кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Євгенія ТЕЛЕБЄНЄВА. Модератором панельної дискусії була д. геогр. н., проф., професор кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Катерина СЕГІДА. В рамках панельної дискусії були обговорені питання, щодо принципів сталого розвитку міста, викликів та проблем з якими стикається сучасний бізнес, система освіти, туристична індустрія міста Харкова та Харківської області в умовах сьогодення.
До другої панельної дискусії: «Сьогодення Харкова – шлях до європейського майбутнього» були залучені експерти: архітектор-реставратор, член консультаційної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті містобудування та архітектури ХОВА Катерина КУБЛИЦЬКА, харківський архітектор-реставратор, голова громадської організації «Платформа урбаністичного розвитку» та заступник голови робочої групи збережень культурної спадщини Харківської міської ради Віктор ДВОРНІКОВ, експерт із сталої міської мобільності, координатор ГО "Платформа урбаністичного розвитку" Артем СОСІПАТРОВ, д. геогр. н., проф., декан факультету геології, географії, рекреації і туризму Віліна ПЕРЕСАДЬКО, к. геогр. н., доцент кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Юрій КАНДИБА, к. геогр. н., доцент кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Людмила КЛЮЧКО, старший викладач кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Дар’я ВЕНГРИН, старший викладач кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Денис СЕРЬОГІН,, к. іст. н., заступник директора Центру краєзнавства імені академіка П.Т. Тронька Ольга ВОВК, доктор філософії з соціології, старший викладач кафедри політичної соціології соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Руслан ЗАПОРОЖЧЕНКО. Модератором панельної дискусії була к. геогр. н., доц., доцент кафедри соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця Катерина КРАВЧЕНКО. В рамках панельної дискусії були обговорені питання, щодо м. Харкова та Харківській області, а саме як вдається знаходити баланс між складними викликами воєнного часу, відновленням та перспективами інтеграції до європейського простору та європейських практик .
Також під час панельних дискусій працювала EXPO-виставка, в якій взяли участь студенти й аспіранти харківських університетів, які представили інноваційні ідеї для відновлення та сталого розвитку міста за такими напрямами: енергоефективні матеріали, відновлювані джерела енергії, «розумне освітлення»; VR-рішення; смарт-рішення для міста; сучасні системи сортування та управління відходами; міські інсталяції та меморіальні об’єкти.
Нагороду за найкращу соціальну ініціативу отримав проєкт представниці Харківської державної академії дизайну та мистецтв Ольги Грігорової «Проєкт відновлення 46 гімназії м. Харків». Нагороду за найкращу смартініціативу отримав проєкт представника ННІ комп’ютерної фізики та енергетики Сергія КОВАЛЬОВА «Стійка енергетика: водень, газ і акумуляція. Виробництва та акумулювання енергії». Нагороду за найкращий проєкт за публічним голосуванням отримав проєкт студент 1 курсу групи ГЕ-11 факультету геології, географії, рекреації і туризму Ореста ДУНІКОВА «Інтегровані платформи управління міським транспортом».
Кафедра соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця вітає всіх нагороджених і дякує учасникам воркшопу за важливі ідеї та актуальні проєкти, вмотивованість і небайдужість до майбутнього Харкова.
Окрему подяку кафедра соціально-економічної географії і регіонознавства імені Костянтина Нємця висловлює адміністрації університету, Центру зв’язків з громадськістю, Профспілковій організації студентів, аспірантів та докторантів університету та Swedish Institute за допомогу в організації та проведенні цього заходу.